Ką reikia žinoti apie „USB Type-C“ jungtį

Ką reikia žinoti apie „USB Type-C“ jungtį

Telefonuose ir kompiuteriuose vis dažniau galime išvysti „USB Type-C“ jungtį. Nors ji visuose įrenginiuose atrodo vienodai, tačiau atlieka labai skirtingas funkcijas. Šios naujovės kūrėjai tikisi, kad ilgainiui „USB Type-C“ jungtis pakeis visas likusias, todėl nusprendėme išsiaiškinti, ką ji sugeba.

Pradžiai – truputis istorijos. Pirmieji kompiuteriai turėjo daugybę įvairiausių jungčių ir lizdų. Klaviatūros, pelės, spausdintuvai, skeneriai ir monitoriai naudojo skirtingus kištukus. Norint prijungti prietaisą, kartais netgi tekdavo į kompiuterį statyti papildomą plokštę su reikalingu lizdu. Gamintojai kurdavo nuosavus jungčių standartus, todėl vieniems kompiuterių modeliams skirti išoriniai priedai nelabai „draugaudavo“ su kitais.
Padėtis šiek tiek pagerėjo, kai kompanija IBM sukūrė asmeninį kompiuterį – šiuolaikinių „Windows“ operacinę sistemą turinčių prietaisų pirmtaką. Jį pradėjo kopijuoti kiti gamintojai. Tokiems klonams tiko ne tik IBM sukurta programinė įranga, bet ir periferiniai įrenginiai. Tačiau skirtingų jungčių skaičius nuo to nelabai sumažėjo.
Šią problemą turėjo išspręsti USB standartas, kuris pasaulį išvydo 1996 m. Pradžioje USB turėjo dviejų tipų jungtis – „Type-A“ ir „Type-B“. „Type-A“ lizdus galima pamatyti kompiuteriuose, o „Type-B“ – išoriniuose įrenginiuose, pavyzdžiui, spausdintuvuose. Todėl šiuos prietaisus jungiančių USB laidų galuose dažniausiai būna skirtingų tipų antgaliai.

„Type-A ir „Type-B“ USB laidai naudojami iki šiol

USB gerokai palengvino vartotojų gyvenimą. Įvairius prietaisus buvo galima prijungti nebeišjungiant kompiuterio, gerokai supaprastėjo ir tvarkyklių diegimas. Be to, naudojant specialius šakotuvus prie vieno USB lizdo buvo galima prijungti kelis išorinius įrenginius.

„Type-A ir „Type-B“ puikiai tiko staliniams įrenginiams, tačiau naujoji jungtis buvo didelė ir palyginti gležna. Gamintojai tikėjosi, kad per visą savo gyvenimą ji bus įjungiama ir išjungiama ne daugiau nei 500 kartų! Jų planus pakoregavo mobilieji telefonai. Teko skubiai kurti kišeniniams prietaisams pritaikytas USB modifikacijas. Taip atsirado gerokai mažesnės ir patvaresnės A ir B tipų „Mini USB“ ir „micro USB“ jungtys.

Dažniausiai naudojami USB jungčių variantai

Kuo skiriasi USB tipai ir standartai?

USB tipas apibrėžia jungties formą, o standartas – duomenų perdavimo spartą ir kitas funkcijas. „Type-A ir „Type-B“ jungtys gyvuoja jau daugiau nei du dešimtmečius. Per visą USB gyvavimo laikotarpį buvo sukurti keli skirtingi USB standartai:

USB jungties duomenų perdavimo sparta per 20 metų išaugo daugiau nei 6 tūkst. kartų. USB 1.0 laidu teikiamos energijos pakakdavo tik pelei ar klaviatūrai išmaitinti. Vėliau USB jungtis pradėta naudoti ir galingesnių prietaisų, pavyzdžiui, išorinių kietųjų diskų ir mobiliųjų telefonų maitinimui. Naujausi USB energijos perdavimo standartai numato galimybę per šią jungtį maitinti net galingus nešiojamuosius kompiuterius bei monitorius.

Daugelį patobulinimų pavyko atlikti nekeičiant jungties formos ir užtikrinant ankstesnių kartų įrangos palaikymą. Todėl USB 2.0 standartą naudojantis išorinis kietasis diskas kuo puikiausiai veiks ir prijungus prie naujesnio USB 3.1 lizdo. Tiesa, duomenys bus perduodami tokiu greičiu, kurį numato USB 2.0 standartas, t. y. palyginti lėtai.

Nedidelis adapteris leidžia prie „Type-C“ jungties prijungti senesnius USB įrenginius

Kodėl prireikė naujos USB jungties?

USB nepavyko pasiekti užsibrėžto tikslo. Ši jungtis taip ir netapo vienintele, o vėliau atsiradę „Type-A ir „Type-B“ laidų modifikacijos įnešė dar daugiau sumaišties. Pribrendo metas naujam bandymui, todėl buvo sukurta „USB Type-C“ jungtis.

Naujojo tipo USB lizdai ir kištukai yra mažesni už senuosius „Type-A ir „Type-B“ variantus, todėl jie puikiai tinka ir staliniams, ir nešiojamiesiems įrenginiams. „USB Type-C“ pagaliau išsprendė du dešimtmečius viso pasaulio vartotojus erzinusią problemą. Šį kištuką galima į lizdą kišti bet kuria puse!

„USB Type-C“ nori pakeisti ne tik senuosius USB tipus, bet ir kitas kompiuteriuose, telefonuose bei planšetėse naudojamas jungtis, skirtas duomenų, vaizdo ir elektros energijos perdavimui. Tačiau neskubėkime džiūgauti – ne viskas taip paprasta, kaip galėtų pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

„USB Type-C“ kištuką galima į lizdą statyti bet kuria puse

„USB Type-C“ įrenginių galimybėms skiriasi!

Deja, ne visuose prietaisuose „USB Type-C“ jungtis gali pasigirti vienodomis charakteristikomis. Tai atviras formatas, ir gamintojas pats gali spręsti, kokios galimybės jame bus naudojamos.

Galima išvysti labai keistų „USB Type-C“ jungties pritaikymo variantų. Vienas tokių – neseniai išleistas mobilusis telefonas „OnePlus Five“. Nors šis įrenginys turi naujos kartos lizdą, tačiau jis naudoja lėtapėdį USB 2.0 standartą.

Visiškai kitaip atrodo 2017 m. laidos „MacBook Pro“. „USB Type-C“ šiame kompiuteryje pakeitė visą anksčiau naudotų lizdų rinkinį, todėl „Apple“ inžinieriai pasistengė išnaudoti absoliučiai visas naujosios jungties galimybes.

„Macbook Pro“ įdiegta „Type-C“ versija palaiko ne tik šiuo metu naujausią USB 3.1 standartą, bet „Intel“ sukurtą „Thunderbolt 3“ technologiją. Nors USB 3.1 leidžia perduoti duomenis milžiniška 10 Gb/s sparta, tačiau „Thunderbolt 3“ yra net keturis kartus už ją spartesnė!

Kam reikalingas toks milžiniškas informacijos srautas? Daugeliui dalykų, pavyzdžiui, prie kompiuterio galima prijungti išorinę vaizdo plokštę, sparčių SSD diskų masyvą, vieną 5K arba du 4K raiškos monitorius.

„USB Type-C“ taip pat atstoja „Macbook Pro“ kroviklio lizdą. Prie šio kompiuterio galima prijungti HDMI, „DisplayPort“, DVI ar VGA monitorius, senesnius USB prietaisus bei atminties korteles. Tiesa, norint tai padaryti, prireiks vieno ar net kelių adapterių, kuriuos teks įsigyti papildomai.

Mums vartotojams didžiausią galvos skausmą kelia tai, kad skiriasi ne tik skirtinguose įrenginiuose įmontuoti lizdai, bet ir patys laidai, todėl labai svarbu pasirinkti tokį, kuris leis išnaudoti visas jungties galimybes.

„Macbook Pro“ gali vienu USB laidu transliuoti vaizdą ir maitinti „Thunderbot 3“ standartą palaikantį monitorių

Išvados

„USB Type-C“ jungtis – labai naudingas patobulinimas, kurio jau seniai reikėjo mūsų kompiuteriams ir telefonams. Maži naujojo tipo lizdai bei kištukai puikiai tinka staliniams ir nešiojamiesiems įrenginiams.

Ši jungtis buvo sukurta taip, kad galėtų abiem kryptimis perduoti didelį duomenų srautą ir elektros energiją. Todėl „Type-C“ turintys prietaisai gali būti maitinami USB laidu ir patys maitinti iki 100 W galingumo išorinius įrenginius.

Gamintojai sukūrė daugybę adapterių, leidžiančių prie „Type-C“ jungties prijungti kitų tipų jungtis naudojančią įrangą.

„USB Type-C“ – tai palyginti naujas ir atviras formatas, todėl šios jungties charakteristikos įvairiuose kompiuteriuose ir mobiliuosiuose telefonuose gerokai skiriasi. TECHNORAMOS konsultantai mielai papasakos apie tai, kaip ši jungtis veikia skirtinguose prietaisuose.

COMMENTS