Polaroid Originals OneStep 2: legenda sugrįžta!

Polaroid Originals OneStep 2: legenda sugrįžta!

Ko tik nepasitaiko mūsų darbe! Manėme, kad bandysime eilinį įrenginį, o tapome sentimentalaus trilerio liudininkais. „OneStep 2“ istorija verta filmo scenarijaus. Jame bus pakilimų ir nuosmukių, ir netgi – laiminga pabaiga.

„Polaroid“ valdė fotografijos pasaulį šešis dešimtmečius. Ši kompanija sugebėjo pasiekti tai, apie ką kiti nedrįso nė pasvajoti. „Polaroid“ fotoaparatu padaryta nuotrauka akimirksniu atsidurdavo fotografo rankose, o po minutės ant jos pamažu išryškėdavo įamžintas vaizdas. „Polaroid“ nuotraukų spalvas atpažins net tie, kurie momentinių nuotraukų lapelių niekada nematė gyvai!

Iš daikto „Polaroid“ tapo kultūros ikona, tačiau nedaug trūko, kad amžių sandūroje ji visiškai išnyktų nuo žemės paviršiaus, nugalėta ir pažeminta skaitmeninės revoliucijos. Taip neįvyko, „Polaroid OneStep 2“ – tai atgimstančios „Polaroid“ kompanijos kūrinys. Jame po kelių dešimtmečių pertraukos vėl naudojama tradicinė momentinių nuotraukų kūrimo technologija. Šio aparato atsiradimo istorija užgniaužia kvapą!

Naujausia kaina:

Kaip gimė legenda?

„Polaroid“ pavadinimas neatsiejamai surištas su Edwino Herberto Lando vardu. Vienas iškiliausių XX a. išradėjų gimė 1909 m. Jungtinėse Amerikos Valstijose, išeivių iš Ukrainos šeimoje. Dar jaunystėje jis susidomėjo chemija ir nė nebaigęs universiteto kartu su bendraminčiu įsteigė savo kompaniją. Ji kūrė vairuotojų neakinančius automobilių žibintus, išrado 3D kiną, o prasidėjus Antrajam Pasauliniam karui gamino JAV karo pajėgoms skirtas naktinio matymo bei optinės navigacijos sistemas.

Vieną 1943 m. dieną atsitiko tai, dėl ko E. Lando vardas visiems laikams įėjo į istoriją. Atostogų metu jis pasiėmė fotoaparatą ir išsivedė pasivaikščioti trejų metų dukrytę. Vos pradėjęs fotografuoti E. Landas išgirdo netikėtą vaiko klausimą: „O kodėl aš negaliu tavo nuotraukų pamatyti dabar?“

Ši mažylės pastaba privertė išradėją rimtai susimąstyti. Jis priėmė iššūkį! E. Landas suskaičiavo, kad norint padaryti nuotrauką, reikia atlikti vienuolika žingsnių. O ar įmanoma šį procesą sutrumpinti iki vieno? Genialus chemikas teorinį sprendimą surado po valandos, tačiau prireikė kelerių metų, kol idėja virto realybe.

Edwinas Landas pristato savo kūrinį pasauliui. Ši „Life“ žurnalo nuotraukas 1947 m. apskriejo visą pasaulį

Pirmosios momentinės kameros prototipai buvo pristatyti 1947 m. vasario 21 d. Amerikos optikų draugijos susirinkime. Šio įvykio liudininkai buvo priblokšti ir sužavėti! Dar kitais metais pirmosios momentinės kameros pasiekė parduotuves. Nespalvotas nuotraukas daręs „Model 95“ fotoaparatas kainavo bemaž 90 dolerių, kas įvertinus infliaciją šiais laikais prilygsta 897 dolerių sumai. Nežiūrint įspūdingos kainos visas sandėliuose sukauptas rezervas buvo parduotas per tą pačią dieną!

Prasidėjo kelis dešimtmečius trukusi „Polaroid“ klestėjimo era. E. Landas kūrė vis naujus momentinių fotoaparatų modelius, kurie pasklido po pasaulį milijonais vienetų. Savo karjeros viršūne jis pagrįstai laikė „Polaroid SX-70“. Tai kompaktiškas sulankstomas veidrodinis fotoaparatas. Pro jo ieškiklį fotografas galėjo matyti tokį vaizdą, koks jis išeis nuotraukoje ir pats pasirinkdavo skirtingų kadro elementų ryškumą.

1972 m. išleistas „Polaroid SX-70“ tapo kultiniu fotoaparatu

„Polaroid“ fotoaparatus pamėgo profesionalūs fotografai, meno ir kultūros žmonės. Kai 1982 m. E. Landas perleido „Polaroid“ vairą, atrodė, kad milijardinę apyvartą nešančios kompanijos ateities netemdo nė vienas debesėlis. Deja, netekusi lyderio ji greitai prarado pagreitį.Nors „Polaroid“ laboratorijos toliau kūrė naujus išradimus, jiems nebuvo lemta pasiekti gamybos stadijos. Galiausiai atsirado skaitmeninė fotografija, kuri perrašė žaidimo taisykles ir privertė kapituliuoti daugelį senųjų industrijos milžinų.

2001 m. „Polaroid“ bankrutavo ir perėjo į naujų savininkų rankas. Šie nusprendė uždaryti gamyklas ir pamažu nutraukti momentinėms nuotraukoms reikalingų medžiagų gamybą. Drastiški sprendimai nepadėjo, 2008 m. kompanija vėl pakeitė šeimininkus. Pastarieji išsaugojo „Polaroid“ vardą ir bendradarbiaudami su kitais gamintojais ėmėsi su fotografija susijusių produktų gamybos. Tačiau su tradicine E. Lando technologija jie turėjo nedaug ką bendro.

Andy Warhol, vienas garsiausių XX a. dailininkų, dievino „Polaroid“ fotografiją. Šioje nuotraukoje jis nusifotografavo šalia specialaus „Polaroid“ modelio, galinčio daryti 50 cm dydžio nuotraukas

Neįmanoma misija

Momentinė nuotrauka – beprotiškai sudėtingas gaminys. Kiekvienas lapelis yra sudarytas iš 12 skirtingų sluoksnių. Šie elementai buvo gaminami po visą pasaulį išsibarsčiusiose gamyklose. Kai 2004 m. antrieji „Polaroid“ savininkai pradėjo mažinti gamybos apimtis, žaliavas perdirbančios gamyklos buvo uždarytos beveik iš karto, o galutinę produkciją teikę fabrikai veikė tol, kol ištuštindavo žaliavų sandėlius.

Netrukus paaiškėjo, kad tai buvo klaida! Staiga įvyko stebuklas Kelioliką metų iš eilės kritę „Polaroid“ popieriaus pardavimai staiga pradėjo augti. Atsižaidę su skaitmeninėmis nuotraukomis žmonės ėmė iš spintų traukti apdulkėjusius momentinius fotoapartus. Juos atrado ir nauja „Polaroid“ gerbėjų karta. Deja, vieną kartą užsukto susinaikinimo mechanizmo jau nebebuvo galima sustabdyti…

2008 m. liko tik viena Nyderlanduose veikusi gamykla, tačiau ir ji skaičiavo paskutines dienas. Išleidusi paskutinę momentinių „Polaroid“ kasečių partiją įranga turėjo iškeliauti į metalo laužą, tačiau į gamyklos duris pasibeldė netikėti svečiai. Tai buvo „Impossible Project“ atstovai.

E. Landas mėgo sakyti: „Nedaryk to, ką gali padaryti kiti. Nesiimk projekto, jei jis nėra absoliučiai būtinas ir beveik neįmanomas“. Jis niekada nebūtų galėjęs pagalvoti, kad ši frazė įkvėps tris „Polaroid“ fotografijos mylėtojus siekti neįmanomo tikslo – išgelbėti dar gyvą Lando momentinių nuotraukų gamyklą.

„Impossible Project“ už ją sumokėjo 3,1 mln. dolerių. Bet kas toliau? Partnerių rankose buvo tik nedidelė gamybos grandinės dalis ir tušti sandėliai. Norint atnaujinti „Polaroid“ popieriaus gamybą reikėjo beveik viską pradėti nuo pradžių. Dalį reikalingos įrangos pavyko rasti uždarytose gamyklose, kitą reikėjo pasigaminti patiems. Kai kurių anksčiau naudotų elementų šiais laikais pagaminti nebeįmanoma dėl sumažėjusių gamybos apimčių, veiklą nutraukusių partnerių bei prarastų technologijų. Juos teko pakeisti naujais.

Į pagalbą entuziastams atskubėjo senoji E. Lando bendradarbių gvardija. Visi kartu jie siekė neįmanomo tikslo. 2010 m. buvo išleistos naujos kartos momentinio popieriaus kasetės. Tačiau jos nebuvo tobulos…

Naujieji „Impossible Project“ popieriaus lapeliai buvo jautrūs šviesai, todėl padarius nuotrauką juos reikėdavo iš karto slėpti į tamsią vietą, vaizdas išryškėdavo ne per minutę kaip anksčiau, o bemaž po valandos. Be to, jam trūko kontrasto.

Vis dėlto „Polaroid“ gerbėjai neslėpė džiaugsmo, o „Impossible Project“ nuolat tobulino savo produkciją, ir jiems jau pavyko pašalinti daugelį trūkumų. Dabar vaizdo kokybės nebeatskirsi nuo originalių „Polaroid“ nuotraukų. Tiesa, jo išryškėjimo greičio dar nepavyko atkurti. Darant spalvotas nuotraukas šis procesas trunka daugiau nei pusvalandį, o juodai baltose – apie penkias minutes.

Senosiose „Polaroid“ kasetėse tilpdavo 10 popieriaus lapelių, o naujose – tik 8. Jų skaičių nuspręsta sumažinti siekiant pašalinti įsisenėjusią problemą. XX a. gaminti „Polaroid“ fotoaparatai neturėjo akumuliatorių. Juos energija aprūpindavo nedidelės talpos baterijos, įmontuotos kasečių viduje. Jei įstačius kasetę į fotoaparatą baterija staiga išsikraudavo, joje likusius popieriaus lapelius tekdavo išmesti. Kad taip daugiau nebeatsitiktų „Impossible Project“ savo naująsias kasetes aprūpino talpesniais ir patikimesniais, bet ir šiek tiek storesniais energijos šaltiniais.

Pernai „Impossible Project“ atliko dar vieną neįmanomą misiją. Pagrindinis šio projekto investuotojas įsigijo visas „Polaroid“ korporacijos akcijas. „Impossible Project“ tapo šios kompanijos padaliniu ir dabar vadinasi „Polaroid Originals“.

„OneStep 2“ turi blykstę, kurios 1977 m. išleistoje modelio versijoje nebuvo

Pirmasis naujos kartos „Polaroid“ fotoaparatas

Per veiklos dešimtmečius „Polaroid“ spėjo pagaminti milijonus fotoaparatų. Daugelis puikiai veikia ir šiandien. Senų momentinių fotoaparatų restauravimas tapo tikra industrija. Tačiau visiems buvo aišku, kad senaisiais resursais išsiversti nepavyks. Todėl „Polaroid Originals“ kibo į darbą ir išleido naują fotoaparatą, kuris naudoja „Impossible Project“ atkurtas fotopopieriaus kasetes.

OneStep 2“ gavo ypač populiaraus 1977 m. „Polaroid“ modelio vardą ir yra labai panašus į savo pirmtaką. Tai labai paprastas ir nebrangus įrenginys, leidžiantis pasinerti į „Polaroid“ magijos pasaulį.

Fotoaparato valdymo mygtukai ryškūs ir lengvai pasiekiami

Paprastas valdymas

Pažinties su „Polaroid Originals OneStep 2“ metu apima jausmas, kurį kažkada teko patirti bandant pirmąjį „iPhone“ modelį. Viskas aišku ir suprantama! Nuo mygtuko paspaudimo iki nuotraukos lapelyje išryškėjančio vaizdo jus skiria tik vienas žingsnis – visai taip, kaip kažkada svajojo E. Landas.

Fotoaparatas beveik viską padaro pats. Visi valdymo elementai – ryškus ir sustatyti gerai matomose vietose. Kaip įjungti fotoaparatą? Spausk geltoną mygtuką! Nori padaryti nuotrauką? Spaus raudoną! Yra galimybė šiek tiek sutrumpinti arba pailginti būsimos nuotraukos išlaikymą. Tai daroma slankikliu, pažymėtu pliuso ir minuso ženklais.

„OneStep 2“ turi didelį ieškiklį. Blykstės išjungimo mygtukas įmontuotas po įkrovimo lizdu

Gamintojas rekomenduoja fotoaparato blykstę naudoti nuolat. Fotografuojant prieblandoje ji apšviečia aplinką, sutrumpina išlaikymą ir leidžia išvengti susiliejusių vaizdų, saulėtą dieną išryškina į šešėlį patenkančias kadro vietas, o darant nuotraukas dirbtinio apšvietimo sąlygomis, padeda išvengti nenatūralių atspalvių. Tačiau, esant reikalui, blykstę galėsite išjungti. Norėdami tai padaryti, kartu su raudonu fotografavimo mygtuku nykščiu spauskite ir juodą. Jį rasite paslėptą priešingoje korpuso sienelės pusėje.

Vaizdo ieškiklis – didelis ir ryškus. Tiesa, fotografuojant iš arčiau, reikia atsižvelgti į tai, kad jame rodomas vaizdas ne visai sutampa su objektyvo kadru. Laimei, prie to greitai priprantate.

Korpuso viršuje įmontuoti aštuoni šviečiantys indikatoriai. Jie rodo, kiek popieriaus lapelių dar liko kasetėje. Ši informacija matoma tik įjungus aparatą.

Nuotraukų kokybė

Fotoaparatas gerai pritaikytas dirbti su naujos kartos „Polaroid Originals“ popieriaus kasetėmis, todėl tiksliai parenka išlaikymą. Tiesa, fotografuojant objektus, esančius labai tamsiame ar labai šviesiame fone, jis kartais persistengia ir galutinis vaizdas gali atrodyti per daug išdegęs arba per tamsus. Šią problemą nesunkiai išspręsite naudodami šviesumo korekcijos slankiklį.

OneStep 2“ turi fiksuotą fokusavimo nuotolį, tačiau į ryškumo zoną patenka viskas, kas yra nutolę bent 60 cm atstumu. Todėl mums bandymų metu taip ir nepavyko padaryti susiliejusio ir sugadinto kadro.

Tinka dviejų standartų popieriaus kasetės

OneStep 2“ – pirmasis „Polaroid“ fotoaparatas, turintis vidinį, USB laidu kraunamą akumuliatorių. Bandymų metu jį teko įkrauti tik išpleškinus 10 fotopopieriaus kasečių. Šiam įrenginiui tinka dviejų tipų popierius:

  • Polaroid Originals 600 – tai tradicinis, baterijas turinčių kasečių formatas. Jį naudoja kai kurie XX a. gaminti momentiniai fotoaparatai (pavyzdžiui, „Polaroid Impuls “ ir „Polaroid Impuls AF“).
  • „Polaroid Originals i-Type“.  Šio formato kasetės neturi baterijų, todėl jos yra pigesnės. Tačiau jas kol kas galima naudoti tik „OneStep 2“ modelyje, kuriame, kaip jau minėjome, yra  nuosavas elektros energijos šaltinis.

Ši schema padės nepasiklysti skirtinguose „Polaroid“ popieriaus kasečių standartuose:

COMMENTS