MU-MIMO: greitas ir patikimas „Wi-Fi“ ryšys

MU-MIMO: greitas ir patikimas „Wi-Fi“ ryšys

Vieni šeimos nariai internetu žiūri filmus, kiti žaidžia žaidimus, treti naršo naujienų portaluose ar bendrauja su draugais socialiniuose tinkluose bei vaizdo pokalbių programose. Visiems jiems reikalingas bevielis „Wi-Fi“ ryšys. Tačiau jis ne visada veikia taip greitai ir patikimai kaip norėtume. Priežastis – labai paprasta. Dėl to kaltas senas maršrutizatorius, nebesugebantis susidoroti su mūsų poreikiais ir nebegalintis užtikrinti tinkamo interneto ryšio.

Toks maršrutizatorius leidžia prie „Wi-Fi“ tinklo prijungti kelis prietaisus, tačiau gali vienu metu siųsti ir gauti duomenis tik į vieną iš jų, o kitiems tenka laukti eilėje. Todėl ir kyla ryšio nesklandumų. Šią problemą padeda išspręst MU-MIMO technologija. Mes papasakosime, kas ji tokia ir kaip veikia.

SU-MIMO vienu metu aptarnauja tik vieną įrenginį. MU-MIMO vienu metu gali siųsti ir gauti duomenis iš 2–4 prietaisų

Kas yra MU-MIMO?

MIMO – tai angliškas  žodžių „Multiple-Input, Multiple-Output“ trumpinys. Informacija tarp maršrutizatoriaus ir kitų „Wi-Fi– ryšį naudojančių daiktų keliauja nedideliais paketais, kurie gali būti išsiunčiami vienu metu ir pasiekę kitą prietaisą yra sudėliojami į nuoseklią duomenų seką.

Dauguma maršrutizatorių dirba vadinamuoju SU-MIMO (angl. „Single User, Multiple-Input, Multiple-Output“) režimu. Tai reiškia, kad vienu metu duomenis siųsti ir gauti gali tik vienas prie maršutizatoriaus prisijungęs įrenginys. Kai vienas vartotojas pradeda žiūrėti „YouTube“, o kitas tuo pat metu paleidžia „Netflix“ ar „Spotify“, maršrutizatorius juos sustato į eilę, suteikdamas kažkuriam iš jų prioritetą. Antrajam vartotojui tenka laukti, kol pirmasis užkraus bent kelias vaizdo įrašo sekundes. Maršrutizatoriai labai greitai siuntinėja paketus ir persijungia nuo vieno vartotojo prie kito. Jų darbą galima palyginti su besisukančiu vejos laistytuvu, kuris purškia vandens srovę į skirtingas puses.

MU-MIMO maršrutizatorius primena laistytuvą, galintį vienu metu purkšti vandenį skirtingomis skyptimis

Naujos kartos MU-MIMO (angl. „Multiple User, Multiple-Input, Multiple-Output“) maršrutizatoriai veikia kitaip. Jie „Wi-Fi“ ryšį padalija į atskirus izoliuotus srautus, kurie tuo pačiu metu lygiagrečiai siunčia duomenis į skirtingus įrenginius. Atsižvelgiant į tai, kiek nepriklausomų duomenų srautų jie gali palaikyti, MU-MIMO maršrutizatoriai yra skirstomi į tris skirtingus tipus: 2×2, 3×3 ir 4×4. Čia vėl verta prisiminti analogiją su vejos laistytuvu. Tereikia įsivaizduoti tokį laistytuvą, kuris turi ne vieną, o du, tris arba keturis purkštukus. Besisukdami ratu jie gali aptarnauti duomenų ištroškusius prietaisus gerokai dažniau.

SU-MIMO maršrutizatorius mūsų įrenginiui skiria palyginti nedidelę laiko dalį. Dėl jo dėmesio tenka nuolat konkuruoti su kitais namuose ar biure esančiais prietaisais. Netgi tokiais, kurie tuo metu iš interneto nesiunčia jokios informacijos. MU-MIMO užtikrina nuolatinį duomenų srautą ir leidžia geriau išnaudoti ryšio pralaidumą.

MU-MIMO ryšio ypatumai

MU-MIMO duomenų srautai yra nukreipti skirtingomis kryptimis. Tad du vienas šalia kito pastatyti daiktai su maršrutizatoriumi bendraus lygiai taip pat, tarsi veiktų SU-MIMO režimu. Todėl geriausia MU-MIMO maršrutizatorių statyti pačiame namų ar biuro viduryje, kad ryšį naudojantys įrenginiai aplinkoje pasiskirstytų kiek galima tolygiau.

Norint išnaudoti MU-MIMO technologijos privalumus būtina, kad ją palaikytų ne tik maršrutizatorius, bet ir prie jo prisijungę prietaisai. Tokią galimybę turi naują „802.11ac Wave 2“ bevielio ryšio standartą palaikantys įrenginiai – telefonai, planšetės ir nešiojamieji kompiuteriai, pavyzdžiui, pernai išleistas „Samsung Galaxy S7“.

MU-MIMO maršrutizatorių geriausia statyti namų ar biuro viduryje

Kam labiausiai reikia MU-MIMO?

Šios technologijos privalumai labiausiai išryškėja tada, kai mums reikalingas spartus nuolatinis ryšys, pavyzdžiui, žiūrint „Full HD“ ir 4K raiškos filmus, vaizdo pokalbių ir tiesioginių transliacijų metu bei žaidžiant tinklo žaidimus.

COMMENTS