Mokomės fotografuoti: kas yra diafragma?

Mokomės fotografuoti: kas yra diafragma?

Vasara – geriausias metas mokytis fotografuoti. Nors šiuolaikiniai aparatai ir telefonai sugeba daryti geras nuotraukas net ir be mūsų įsikišimo, tačiau tikrai įspūdingus kadrus galima nufotografuoti tik perpratus pagrindinius fotografavimo principus ir išmokus naudotis rankiniais nustatymais.

Fotografai sugalvojo daugybę keistų ir sudėtingų terminų, kurie neretai atbaido žmones, norinčius išmokti fotografuoti. Tačiau viskas yra daug paprasčiau, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Fotografavimo menas stovi ant trijų „banginių“: išlaikymo, jautrumo ir diafragmos.

Jautrumas

Senų fotoaparatų juostelės ir naujųjų jutikliai yra jautrūs šviesai. Seniau būdavo galima įsigyti skirtingo jautrumo juostelių, o dabar skaitmeninio fotoaparato jutiklio jautrumą reguliuojame tiesiog keisdami ISO nustatymus. Kuo aukštesnę ISO reikšmę pasirinksime, tuo šviesesnį vaizdą išvysime padarytoje nuotraukoje. Tačiau didinant jautrumą, padaugėja triukšmų: kadrą „išberia“ įvairiaspalviai taškiukai, kuriuos labai sunku pašalinti redaguojant nuotrauką kompiuteryje.

Išlaikymas

Pašviesinti arba patamsinti nuotrauką galima ir keičiant išlaikymą, t. y. reguliuojant laiko tarpą, per kurį šviesa pro objektyvą patenka ant jutiklio. Išlaikymas dažniausiai matuojamas šimtosiomis ir dešimtosiomis sekundės dalimis. Naudojant ilgesnį išlaikymą galima fotografuoti prieblandoje, tačiau judantys objektai tokioje nebus ryškūs. Vaizdas gali susilieti ir dėl rankoje laikomo aparato virpesių.

Diafragma

Taip vadinamas slankus iš keliolikos plonų metalinių plokštelių sudarytas mechanizmas, reguliuojantis šviesos kiekį, patenkantį pro objektyvą. Toks paprastas triukas leidžia sukurti labai iškalbingus efektus. Žvilgtelėkime į nuotraukas, kurios buvo nufotografuotos naudojant skirtingas diafragmos reikšmes:

Keičiant diafragmos reikšmę, fotografavimo metu pro objektyvą patenka skirtingas šviesos kiekis. Šiuos pokyčius tenka kompensuoti didinant arba mažinant išlaikymą bei jutiklio jautrumą. Jeigu nenorime arba dar nemokame šių nustatymų keisti rankiniu būdu, fotografavimo metu pasirinkime diafragmos prioriteto režimą. Tuomet diafragmą galėsime reguliuoti patys, o aparatas pasirūpins likusiais nustatymais.

Diafragma

Diafragma f/2. Fotografas pasirinko mažą dia­fragmos reikšmę, ir šviesos srautą reguliuojančios plokštelės beveik neužstoja šviesos. Nuotraukoje gerai matomas priekiniame plane esantis gėlės žiedas, o likusioji vaizdo dalis susiliejo ir netrukdo žiūrovui grožėtis svarbiausiu kadro elementu.

Diafragma f/22. Visi kadre matomi objektai, nepriklausomai nuo to, kiek jie nutolę nuo fotografo, yra vienodai ryškūs. Taip atsitiko todėl, kad ši nuotrauka padaryta pasirinkus aukštą diafragmos reikšmę. Objektyve esančios plokštelės susiskleidžia, suformuodamos nedidelę skylutę, pro kurią patenka šviesa.

Fuji_01

Keičiame diafragmos nustatymus su „FujiFilm X-Pro 2“

Valdyti fotoaparatą rankiniu būdu daug paprasčiau, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Ypač kai tavo rankose puikusis „FujiFilm X-Pro 2“. Jis pasižymi ne tik puikia nuotraukų kokybe, bet ir labai paprastu valdymu.

FujiFilm X-Pro 2“ – tikras retro stiliaus gražuolis. Jo tiesiog neįmanoma nepamėgti! Prietaisas pagamintas iš lengvo, bet tvirto magnio lydinio. Jis turi naujos kartos 24 megapikselių jutiklį, kuris įamžina ypač ryškų ir detalų vaizdą. Jutiklis leidžia fotografavimo metu naudoti labai aukštą ISO jautrumą ir pasižymi labai mažu elektroninių triukšmų kiekiu.

Fotoaparatas paveldėjo geriausias kompaktinių ir veidrodinių fotoaparatų savybes. Jis yra gerokai mažesnis už tradicinius „veidrodžius“, tačiau leidžia keisti objektyvus. Naujajam „Fuji­Film“ modeliui tinka objektyvai su „X-Mount“ jungtimi.

„X-Pro 2“ turi 273 automatinio fokusavimo taškus, todėl galime būti tikri, kad vaizdas bus ryškiausias būtent ten, kur mums reikia. Fokusavimo vietą pasirenkame valdymo svirtimi. Mišrus optinis-elektroninis ieškiklis įmontuotas korpuso krašte: fotografuodami galime viena akimi žiūrėti pro ieškiklį, o kita stebėti aplink vykstantį vaizdą.

Tačiau bene labiausiai „FujiFilm X-Pro 2“ mums patiko dėl be galo paprasto ir intuityvaus valdymo. Atėjo metas sužinoti, kaip šiame fotoaparate keisti diafragmos nustatymus:

Fuji_02 2

  1. Daugelis „X-Mount“ serijos objektyvų turi vadinamąjį diafragmos žiedą. Jį sukdami pasirenkame mums reikalingą diafragmos reikšmę. Tuo atveju, jei diafragmos žiedo ant objektyvo nėra, jos nustatymus keičiame korpuso gale esančiu ratuku.
  2. Diafragmos pakeitimai turi įtakos vaizdo šviesumui. Šiuos pokyčius galime kompensuoti keisdami jutiklio jautrumą (ISO) ir išlaikymąJei neturime laiko tai daryti, abiem atvejais pasirinkime raideles „A“. Tuomet fotoaparatas pats parinks tinkamiausias ISO ir išlaikymo reikšmes.

Fuji_03 2

Fotoaparatą taip pat galima valdyti išmaniajame telefone įdiegta nemokama programėle „FujiFilm Camera Remote“

COMMENTS