„Lego“: konstruktorius, leidžiantis kurti pasaulį

„Lego“: konstruktorius, leidžiantis kurti pasaulį

Šiemet sukanka 85 metai, kai buvo padėti „Lego“ kompanijos pamatai. Jos misija – įkvėpti ir ugdyti rytojaus statytojus. Viskas prasidėjo nuo paprastų kaladėlių, o šiandien „Lego“ konstruktoriai yra tapę vartais į inžinerijos pasaulį ir vaikams, ir barzdotiems entuziastams.

Spalvingus „Lego“ kubelius gali sujungti daugybe būdų ir kuriti pačius įvairiausius modelius

Legendines kaladėles tėčiai ir mamos dažniausiai prisimena tada, kai basomis įžengia į vaikų kambarį ir pėdon įsminga ant grindų numesta aštriabriaunė detalė. Tačiau „Lego“ kuriami konstruktoriai jau senokai yra peržengę tiesiog „kaladėlių dėlionės“ ribas.

1932 metais, gelbėdamasis nuo Didžiosios depresijos nuosmukio, danų dailidė Olė Kirkas Kristiansenas mažoje dirbtuvėje Bilunde pradėjo gaminti spalvingas medines mašinytes. Netrukus savo įmonės pavadinimą jis pakeitė į žodį „lego“, kuris danų kalba skamba taip pat, kaip frazė „leg godt“, ir reiškia „gerai žaisk“.

Smagus sutapimas – žodis „lego“ yra ir lotynų kalboje, jis reiškia „surenku“. Jis puikiai tiko konstruktorių gamintojui pavadinti. Tačiau „Lego“ kaladėles, kurias pažįstame šiandien – plastikines, turinčias „ragiukus“ ir ertmes, – įmonė pradėjo gaminti daugiau nei po dvidešimties metų – 1958-aisiais.

Nuo to laiko daug vandens nutekėjo – pasibaigė kaladėlių konstrukcijos patentai, atsirado konkurentų, keitėsi „Lego“ vadovai. Tačiau bendrovė sugebėjo prisitaikyti ir tobulinti savo konstruktorius – šiandien šalia įprastų kaladėlių rinkinių galima rasti tikrai įspūdingų „žaislų“. Tarkime, „Technic“ serija leidžia valandų valandas kruopščiai dėlioti modelius, turinčius daugybę judančių detalių, „Mindstorms“ serijos programuojami robotai dažnam vaikui ar paaugliui atveria duris į tikrąją inžineriją. O nebylūs „Lego“ serijos vaizdo žaidimai padeda tėvams kartu su vaikais dar kartą išgyventi populiarių kino filmų istorijas.

„Lego Technic“ modeliai sudaryti iš šimtų elementų ir daugybės judančių dalių

Iššūkis rimtiems vyrukams

Prieš keturis dešimtmečius baigė galioti originalusis „Lego“ kaladėlių patentas, todėl du danų kompanijos inžinieriai Janas Ryaa ir Erikas Bachas pradėjo sukti galvas, kaip atsilaikyti prieš konkurentus. Jiems gimė idėja – papildyti „Lego“ konstruktorių judančiomis detalėmis. Taip atsirado „Lego Technic“ konstruktorių serija, šiemet švenčianti 40 metų jubiliejų.

1977 m. buvo išleistas surenkamas automobilis „Lego Technic Car Chassis“. Jis turėjo specialų pagrindą, ant kurio galima sujungti visus automobilio elementus. Komplekte esančias detales buvo galima papildyti kitomis „Lego“ kaladėlėmis ir iš jų sukurti niekur nematytą kūrinį. Todėl konstruktorius skatino vaizduotę ir labai patiko vaikams. Kiek vėliau pasirodė „Lego“ traktoriaus, sraigtasparnio, motociklo baziniai modeliai.

Tikrą populiarumo viršūnę naujoji „Lego“ serija pasiekė 1988 m., kai buvo išleistas „Lego Technic Test Car“ – tuo metu pats didžiausias ir sudėtingiausias automobilio modelis, kurį sudarė net 900 elementų. Nuo tada šią seriją vis labiau pamėgo vyresnio amžiaus konstruktorių entuziastai.

„Lego“ greitai sureagavo į naujųjų vartotojų poreikius. Nauji konstruktoriaus rinkiniai pasipylė kaip iš gausybės rago. Tarp įspūdingiausių „Technic“ serijos kūrinių – „Shuttle“ erdvėlaivis ir iš „Žvaigždžių karų“ filmų serijos pažįstamas „Millenium Falcon“ kosminis laivas.

Ypač išvaizdūs ir populiarūs „Lego Technic“ serijos sportinių automobilių konstruktoriai, pavyzdžiui, „Enzo Ferrari“ arba „Porsche 911 GT3 RS“. Norint surinkti tokį modelį, prireiks beveik dvidešimties valandų. Mat konstruktorių sudaro keli tūkstančiai fiksuotų ir judančių detalių: pavarų perjungimo svirtis iš tiesų perjungia pavaras, o variklio viduje stovi judantys stūmokliai. Tokių modelių surinkimo instrukcijos yra pateikiamos storose, stilingai atrodančiose knygutėse. Todėl iš pirmo žvilgsnio paprasta pramoga tampa pamoka, kuri leidžia pažinti ir suprasti skirtingų mechanizmų veikimo principus.

„Lego Technic“ konstruktorius mėgsta ne tik vaikai. Nustebtumėte sužinoję, kad juos dažnai perka kaip verslo dovanas įmonių vadovams ir verslo partneriams. Surinkti modeliai atrodo išties įspūdingai, todėl juos neretai galima pamatyti įvairių biurų interjeruose. Sudėtinga konstrukcija su gausybe judančių dalių – tai rimtas iššūkis. Iki galo surinktas „Lego“ modelis parodo žmogaus sugebėjimus ne prasčiau nei detalus gyvenimo aprašymas“, – pasakoja „Technorama“ prekybos tinklo specialistas Edvinas Lelionis.

„Lego Mindstorms“ konstruktorius leidžia kurti programuojamus robotus

„Lego“ robotai

Jei sukonstruotas modelis turi judančių dalių, tai kodėl jo neišmokius judėti savarankiškai? Taip atsirado „Mindstorms“ serija, kurią „Lego“ inžinieriai ir dizaineriai kūrė kartu su garsaus Masačusetso technologijos instituto mokslininkais.

Šie konstruktoriai turi tradicines detales, pavaras, ratus, vikšrus, varikliukus, iš kurių galima kurti pačius įvairiausius robotus. Jų smegenys – tai programuojamas mikrokompiuteris, kuris valdo įvairius judesius bei veiksmus.

„Mindstorms“ leidžia nuo mažų dienų perprasti, kaip veikia šiuolaikinė technika ir tapti jos kūrėjais. Vien surinkti modeliuko čia nepakanka, mat norint, kad jis pradėtų veikti, reikia sugalvoti ir parašyti įrenginį valdančias instrukcijas. Todėl žaisdamas konstruktoriumi vaikas lengvai ir nepastebimai išmoksta programavimo pagrindų.

„Lego Dimensions“ – tai unikalus kompiuterinis žaidimas, kuris sujungė realų ir virtualų pasaulius

Patirčių konstruktorius

Lego“ kaladėles lydi sėkmė ne tik realiame, bet ir virtualiame pasaulyje. Nors kompiuteriniai žaidimai „Lego“ tematika leidžiami jau daugiau nei du dešimtmečius, per pastaruosius metus jų populiarumas šovė į dar nematytas aukštumas. Savo žaidimuose kūrėjai naudoja populiariausių kino filmų siužetus. Spalvingų kaladėlių pasaulyje galima dar kartą išgyventi „Žvaigždžių karų“, „Karibų jūros piratų“, „Hario Poterio“ ir komiksų filmų herojų nuotykius.

„Lego“ kompiuteriniai žaidimai – gera pramoga visai šeimai. Jų herojai yra nebylūs, todėl tėveliai turi galimybę savo atžaloms perteikti ekrane vykstančius įvykius savaip. Žaidimas tampa pasaka. Siužetą galima konstruoti tarsi „Lego“ kaladėles, paryškinant svarbiausius dalykus ir apeinant temas, kurios vaikams gali būti nesuprantamos ar neįdomios“, – sako žaidimų kultūros renginio „Gameon“ įkūrėjas ir organizatorius Artūras Rumiancevas. – „Todėl „Lego“ žaidimus galima žaisti daugybę kartų ir su skirtingo amžiaus vaikais – jų istorija ir personažų charakteriai priklauso tik nuo tėvelių išmonės.“

Vienas įdomiausių „Lego“ žaidimų – „Lego Dimensions“, kuris leidžia vienu metu pramogauti realiame ir virtualiame pasauliuose. Jame persipina daugiau nei 30 kino filmų ir žaidimų serijų istorijos bei personažai. „Lego Dimensions“ komplekte yra figūrėlės, kurias pastačius ant specialios aikštelės herojai persikelia į virtualų pasaulį. Skirtingi personažai turi skirtingų supergalių. Jų prireiks sprendžiant įvairiausius galvosūkius ir bandant įveikti žaidimo lygius.

COMMENTS